Sóféreg keltető
Minden akvarisztikával foglalkozó írás, amelyben a hal szaporítását írják le, megemlíti a “frissen keltetett sóféreg naupliust”. De vajon hogyan kell keltetni?
A sóféreg egy rák, amely mint neve is találóan jelzi olyan természetes vízben él, amelynek sókoncentrációja magas, de nem tenger. Ezek az apró rákok a fő eledelei a flamingóknak is. A sóféreg petéit összegyűjtik, majd előkészítés után kerül a kereskedelembe. Sokáig eltartható száraz, hűvös helyen, tekintettel arra, hogy a természetben is a tavak kiszáradása után, a következő esős évszak beköszöntéig pihen, és csak az eső megérkezése után indul fejlődésnek.
A peték keltetésekor biztosítani kell a sós vizet, és a melegebb hőmérsékletet. Több évtizedes tapasztalat segített ahhoz, hogy a legjobb hatásfokú és viszonylag a legegyszerűbb keltetőt készíthessük el. Ehhez szükséges egy műanyag palack, kis méretű levegőporlasztó kő, légvezeték, levegőkompresszor. A palack lehet pl. vissza nem váltható üdítős, vagy ásványvizes edény. Az alját körben vágjuk le, ez lesz majd felül. A kupakon középen kell fúrni egy 5 mm átmérőjű lyukat, ezen keresztül vezetjük be a levegőt, amely a vizet látja el oxigénnel, és egyben keveri is. A kupak furatába illesszünk egy kis műanyag csövet, amelynek a belső feléhez a porlasztókő csatlakozik. A külsőhöz pedig a levegő beáramlást biztosító hosszabb csövet illesszük. A biztos tömítés érdekében, tömíthetjük a már ismert szilikon alapú ragasztóval. Kellő száradási idő biztosítása után csavarjuk a helyére, és töltsük fel vízzel. Egy liter vízhez 20 gramm jódmentes konyhasót adagoljunk, és kezdjük a levegő porlasztását. A só teljes feloldódása után kismennyiségű petét szórjunk bele.
24-30 óra múlva a petékből kikel a naupila. A levegőáramlás lekapcsolása után a peteburok lesüllyed az aljára. A naupilák a vízfelszín fény felöli oldalán gyűlnek össze. Kivehetők akár pipetta segítségével, vagy szűrőanyagra öntve. A sóféreg lárvákat azonnal fel kell etetni, ezért csak annyit vegyünk ki, amennyit az ivadékok azonnal elfogyasztanak.
A folyamatos ellátás érdekében több keltetőt üzemeltessünk 1-2 nap beüzemelési különbséggel, ehhez legalább 3 keltető szükséges.