Hallak világa

Ahol halakrol szol minden !


(Barbus tetrazona)

Eredeti élohely: Szumátra, Indonézia és Borneó folyóvizeiben elterjedt.

Rövid jellemzés: Az egyik legszebb trópusi díszhalfajunk. Hosszú 6 cm. A háta olajbarna, oldalainak alapszíne sárgás, a pikkelyek széle aranyosan csillogó. A világos alapszínu oldalait négy fekete harántcsík díszíti. A hát-, és a farokúszó, valamint a hasúszók pirosak. A hím vékonyabb, hát-, farok- és hasúszói élénkpirosak. A nostény teltebb, úszói sápadtabbak. Békés természetu, azonban vitorláshalat, gurámi fajokat és legyezofarkú guppikat lehetoleg ne telepítsünk abba a medencébe, ahol szumátrai díszmárnákat is tartunk, mert csipkedéssükkel megsértik az említett fajok úszóit, valamint tapogatóit. Jó étvágyú halfaj, élo és száraz eleségeket egyaránt fogyaszt.

Tartása: Lehetoleg 50 literesnél nagyobb medencében tartsuk. Szereti, ha a medence talaja sötét, világos talajon a színei sápadtabbak. A víz keménysége 4-12 nk° között változhat. 6,5-7,5 pH kémhatású víz megfelelo tartásukhoz. Vizük homérsékletét tartsuk 21-25 °C között.

Ívatása: A szumátri díszmárna a közepesen nehezen szaporítható halak közé tartozik. A jó tenyészpár a tenyésztés sikerének alapfeltétele. Lehetoleg fiatal nostényt és 3-4 hónappal idosebb hímet tegyünk ki ívni. A tenyészmedence legalább 15 literes legyen, mert az ívást igen heves nászjáték vezeti be, és egy jól ,,elokészített'' nostény 4-500 ikrát is rakhat. Szaporítása idején a víz keménysége 3-8 nk° között lehet, míg pH értéke 6,5-7,5 között a megfelelo. Tiszta esovíz, forralt, desztillált víz keveréke egyaránt alkalmas az ívításhoz, de ioncserélo mugyantával lágyított víz is használható. Az ívatómedencébe talajt ne tegyünk. Ikráztató növénynek megfelel a Ceratopteris, a Fontinalis, a Myriophyllum vagy a perlonvatta. Az este kitett párok rendszerint a következo, de legkésobb a második reggelen leívnak. A hím ,,kegyetlenül'' hajt, miközben fekete csíkjai teljesen elhalványodnak. Ha a nostény nem hajlandó ívni, sokszor elofordul, hogy a hím agyonhajtja a párját. Az ívást 2-3 óra alatt be szokták fejezni. Ívás alatt az ikrát rendszerint nem fogyasztják, ívás után azonban egyes párok ikrafalók. A lárvák 25-26°C körüli vízhomérsékleten 18-24 óra múlva kikelnek. Az ivadék vizét egyszeru belso homokszurovel filtrálhatjuk mindjárt az elúszás után, még jobb azonban, ha a pár úgy ívik le, hogy a filtráló már a medencében van, és a befejezodött ikrarakás után azonnal elkezdjük a víz szurését. A kis halak érzékenyek a különbözo mikroorganizmusokkal szemben. Sok deformált úszójú, ,,szumi'' család eloidézoi a túlságosan elszaporodott vízi egysejtuek. A kis lárvák kikelésük után 3-4 nap múlva elúsznak és már képesek Artemia salina vagy Cyclops nauplius fogyasztására. 4-5 napi planktonetetés után mikrót is adhatunk nekik. Ezt naponta egyszer szívesen fogyasztják. Kizárólag mikrón azonban nagyon lassan fejlodnek. Háromhetes korban már kezdenek színesedni. Növekedésük gyors Jó pároktól igen nagy létszámú családok nevelhetok, olykor 350-400 ivadék is.

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 5
Tegnapi: 1
Heti: 8
Havi: 7
Össz.: 22 523

Látogatottság növelés
Oldal: Szumátrai díszmárna
Hallak világa - © 2008 - 2024 - hallakvilaga.hupont.hu

A HuPont.hu jelszava az, hogy itt a honlapkészítés ingyen van! Honlapkészítés Ingyen

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »